Лист вчителів історії до українських колег

24.03.2022

Цим листом ми маємо намір висловити Вам нашу близькість та солідарність.

Безліч разів нам, викладачам та вчителям історії, доводилось описувати й пояснювати подібні події студентам, від Пунічних війн до релігійних, від колоніальних війн до Другої світової, хоч ми й не були свідками цих подій.

Тепер, коли ми на власні очі бачимо драматичні та жахливі фотографії із вашої країни, ми вважаємо, що важливо сприяти відновленню миру, людських прав та встановленню міжнародного права.

Тисячі італійських викладачів, учнів і студентів вже беруть участь у демонстраціях за мир і братерство між народами, які проходять на площах головних італійських міст, і які також проходять і в Росії, де громадяни, незважаючи на ризик ув’язнення, продовжують висловлювати свою незгоду проти цієї агресії.

Проте, вшановуючи цей братський зв’язок, який об’єднує всіх тих, хто, як і ми, займається передачею історичних знань новим поколінням, ми хочемо зробити більше для вас і з цієї причини хочемо запропонувати підтримку і гостинність у нашій країні, в наших домівках і в наших школах до тих, хто з болем і жалем змушений покинути свою землю.

Тому просимо вас повідомити своїх колег, знайомих та студентів, що Італія та італійські викладачі асоціації Clio '92 готові їх вітати.

Це зображення добре відображає наші почуття до вас:

На ньому зображено дві книги історії, одну італійську та одну українську. Їхні назви написані латиницею та кирилицею, оскільки вони представляють дві різні давні традиції, які, однак, дійшли до нас.

Перші сторінки цих двох книг, ті, що розповідають найдавнішу історію, не зустрічаються; але останні, ті, що розповідають новітню історію, торкаються, змішуються та перекривають одна одну.

На обкладинках обох книг світ зображений з такої точки зору, де наші нації знаходяться в центрі. Таким чином показано, що вивчення історії допомагає створити відчуття національної ідентичності, яка існує і яку неможливо знищити.

Однак ці нації не самотні та не ізольовані, а розташовані у світі, а це означає, що в 2022 році ми більше не можемо вважати себе лише громадянами Італії та України: ми всі повинні бути громадянами Європи та громадянами світу, і ми повинні дбати про весь світ таким чином, як дбали б про свою батьківщину.

Але історія складається не тільки з минулого: історія складається з людей, історія жива, тому що вона включає і наш теперішній час, вона також включає нас.

З цієї причини з двох підручників історії з’являються дві руки: руки людей, які мають намір познайомитись, руки, які виражають бажання відчути близькість іншого, руки, які хочуть подолати відстань, створену минулим, щоб побудувати майбутнє разом.

Незалежно від того, чи перебуваєте ви у своєму домі, в чужому домі, в дорозі, у центрах для біженців чи на лінії фронту, нехай наші обійми, які тягнуться здалеку, досягнуть вас, де б ви не були.

Clio '92 - Італійська асоціація вчителів історії

Вчителька Стефанія Лопіано Stefania Lopiano підготувала кліп про те, як діти вивчають вірш про Місяць над Києвом і бажають усім людям і дітям мати найкраще мирне місце у нашому світі.