Національний круглий стіл за результатами проекту «Створення системи служб порозуміння для впровадження медіації та вирішення конфліктів мирним шляхом в закладах освіти»

26.06.2019

19 червня 2019 року Міністерство освіти і науки України, ГО «Ла Страда – Україна», Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) за підтримки Європейського Союзу проведено Національний круглий стіл за результатами проекту «Створення системи служб порозуміння для впровадження медіації та вирішення конфліктів мирним шляхом в закладах освіти». У засіданні круглого столу брала участь Яремкович Наталія Борисівна, методист Навчально-методичного центру психологічної служби КЗ ЛОР «ЛОІППО».

 Рекомендації учасників круглого столу “Створення системи служб порозуміння для впровадження медіації та вирішення конфліктів мирним шляхом в закладах освіти”

 В процесі реформування системи освіти важливим кроком є побудова безпечного освітнього простору, зменшення рівня конфліктів між учасниками освітнього простору шляхом впровадження відновних практик у освітній процес.

Як показує досвід, медіація є ефективним інструментом відновного підходу, який поєднує цінності, принципи, практики і методи вирішення конфліктів. Саме ціннісний підхід став поштовхом до запровадження в 2015 році, за сприяння Міністерства освіти і науки України, ГО “Ла Страда-Україна” медіації в закладах освіти України.

Учасники круглого столу “Створення системи служб порозуміння для впровадження медіації та вирішення конфліктів мирним шляхом в закладах освіти” рекомендують:

  • продовжувати включати до програм підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації педагогічних працівників інститутів післядипломної педагогічної освіти навчальні курси, лекції та практичні заняття з питань медіації та вирішення конфліктів мирним шляхом. , зокрема, програму освітньої діяльності та спецкурс курсів підвищення фахової кваліфікації педагогічних працівників з проблеми “Базові навички медіатора в навчальному закладі. Забезпечення участі жінок і дітей у розв’язанні конфліктів та миробудуванні” з метою підвищення рівня обізнаності керівників та педагогічних працівників закладів освіти щодо впровадження медіації та відновних практик як інструменту профілактики насильства та боулінгу в дитячому та молодіжному середовищі, формування безпечного освітнього середовища.
  • впроваджувати в освітній процес закладів освіти гурток “Вирішення конфліктів мирним шляхом. Базові навички медіації” та факультатив “Вирішую конфлікти та будую мир навколо себе”
  • розвивати медіацію однолітків, створювати служби порозуміння
  • проводити для педагогічних працівників курси (спецкурси) підвищення кваліфікації, інформаційні тренінги, заняття щодо вирішення конфліктів мирним шляхом та медіації та впроваджувати навчальну програму в системі підвищення кваліфікації педагогічних працівників “Базові навички медіатора в навчальному закладі. Забезпечення участі жінок і дітей у вирішенні конфліктів та миробудуванні”
  • розвивати співробітництво із громадськими та міжнародними організаціями і фондами, широко використовувати досвід у впровадженні медіації та відновних практик;
  • керівникам закладів освіти у разі оцінювання діяльності педагогічних працівників враховувати рівень їхньої активності з питань впровадження медіації та відновних практик, профілактики негативних явищ, в тому числі, і профілактики насильства та боулінгу, та сприяти проведенню такої роботи на організаційному рівні
  • розміщувати на сайтах закладів освіти, органів та установ департаментів (управлінь) освіти і науки інформаційні банери, інформацію про роботу Національної дитячої “гарячої лінії” 0800 500 225 або 116 111 (для дзвінків з мобільного)
  • проводити освітню роботу із батьками та законними представниками дітей з питань профілактики насильства, боулінгу, формування ненасильницької моделі поведінки та вирішення конфліктів мирним шляхом.

Круглий стіл проведено за результатами проекту Створення системи служб порозуміння для впровадження медіації за принципом “рівний-рівному” та вирішення конфліктів мирним шляхом в закладах освіти Донецької та Луганської областей”, який впроваджує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та ГО “Ла Страда-Україна” за фінансової підтримки Європейського Союзу та за сприяння Міністерства освіти і науки України