Науковий семінар з генетики

24.09.2022

Минулого тижня відбувся науковий семінар «Генетично модифіковані організми». Мета заходу: популяризація біологічної науки, відкриттів українських науковців. Спеціальний гість заходу – Оксана Півень, професорка, докторка біологічних наук, старша наукова співробітниця відділу генетики людини Інституту молекулярної біології і генетики НАН України. Науковиця досліджує гени, які відповідають за роботу серця, і можливості використання технології редагування геному CRISPR-Cas9, (так звані «генетичні ножиці»). Вона висвітлила низку питань: 1. Відкриття варте Нобелівської премії. 2. Застосування ГМО у науці і медицині. 3. Генетично покращені рослини і тварини. 4. Нові галузі господарства та напрями мистецтва. Спеціальною темою для обговорення були найпоширеніші міфи про ГМО. Науковиця  пояснила, як насправді працює ГМО-технологія, якими «ножицями» ріжуть гени та чим їх склеюють, де в лабораторіях і на столі можна знайти ГМО. Вона спростувала міфи про ГМО, розповіла про фармінг та цікаві конкурси мікробіологів.

Марія Лазорко зазначила питання, які розглядають при вивченні даної теми у 9 класі: 1) генетично модифіковані організми, їх особливості; 2) як отримують генетично модифіковані організми? 3) значення генетично модифікованих організмів; 4) можливі ризики використання генетично модифікованих харчових продуктів. Педагоги задавали запитання про ГМО.

В дискусії взяли участь Юлія  Шаловило,  учителька ОЗ «Судововишнянський ЗЗСО І-ІІІ ст. - ЗДО ім. Т. Дмитрасевича», Орися Гусак, учителька Бишівської ЗОШ І-ІІІ ст., Оксана Шило, учителька Верхньосиньовидненського ЗЗСО І-ІІІ ст. ім. П. Яцика, Ірина Михалець, учителька  КЗ ЛОР «Жовківський БНРЦ I-II ст «Злагода», Оксана Маринович, учителька Стрийського ліцею «Гімназія імені Андрея Шептицького». Педагоги зійшлись на думці, що учням необхідно демонструвати практичність того, що вони вчать, та зацікавлювати процесом, науковими відкриттями, важливими для здоров’я і життя.

Наука не тільки задля науки, наука – для здоров’я та безпеки.

Далі буде.