Цикл тренінгів з медіаграмотності для внутрішньо переміщених осіб

19.11.2022

Інформаційну війну можна розглядати як якісно новий вид бойових дій, у боротьбі з якою може допомогти лише медіаграмотність. Медіаграмотність є одним ключових умінь ХХІ століття, яке дозволяє виражати себе і спілкуватися за допомогою медіазасобів, свідомо сприймати і критично тлумачити інформацію, розуміти реальність, сконструйовану медіаджерелами. Для ефективної боротьби з дезінформацією, фейками та маніпуляціями восени 2022 року медіатренери КЗ ЛОР «Львівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» на запрошення товариства «Просвіта» провели серію тренінгів з медіаграмотності для внутрішньо переміщених осіб.

Наталія Третяк охарактеризувала поняття медіаграмотність, інформаційна війна, наративна війна, провела для знайомства учасників вправу «Інструкція», яка продемонструвала, що будь-який текст треба ретельно дочитувати до кінця, не обмежуючись заголовком, а також вправи на визначення фактів – суджень. Під час тренінгу розбирали діпфейки, фотофейки, фейки, шукали в соцмережах ознаки інформаційної бульбашки, грали в настільну гру «Критикотики» для розвитку критичного мислення.

Ірина Синя зосередила увагу на технологіях та способах маніпуляції в медіа, критичному сприйнятті та протидії маніпуляціям мас-медіа, маркерах інформування та пропаганди. На тренінгу учасники грали в ігри «Сніжинка» та «Червона шапочка», мета яких продемонструвати механізми спотворення інформації та протидії цим механізмам.

Ірина Суховерська сконцентрувалася на висвітленні мови ворожнечі як проблеми інформаційного простору, її проявах, виявленні та запобіганні, а також окреслила маркери інформування та пропаганди. Під час тренінгу учасники виконали дидактичні вправи «Я сьогодні винятковий», «Білий шум» та «Будівництво залізниці через ліс».

Медіатренери намагалися провести тренінги так, щоб це було максимально корисно та цікаво, а також дозволило учасникам попрактикуватися в українському усному мовленні.