Як формувати у школярів наукове мислення

08.10.2021

7 жовтня 2021 року продовжив роботу постійний обласний семінар для учителів біології «Наукова освіта як основа формування інноваційної компетентності та наукового мислення»  під керівництвом викладачки  кафедри природничо-математичної освіти Марії Лазорко. Тема онлайн-семінару: “Сучасні погляди на систему еукаріотичних організмів”. 

Спеціальною гостею та спікеркою була Анастасія Одінцова, кандидатка біологічних наук, доцентка кафедри ботаніки ЛНУ ім. І Франка.

Марія Лазорко привітала учасників та ознайомила їх із питаннями, запланованими для обговорення: системи класифікації та періоди їх розвитку, сучасні підходи до біосистематики, домени та субдомени в сучасній біологічній систематиці. Ця тема є доволі складною, містить нові терміни, підходи та принципи, тому ми й запросили науковицю, фахівчиню у цій галузі.

Анастасія Одінцова виступила з доповіддю «Сучасні підходи до біосистематики», в якій висвітлила такі питання: біосистематика XXI століття, сучасна систематика еукаріотів, новини систематики рослин і тварин.  Вона охарактеризувала історичний розвиток  систематики, розповіла про революцію в методиці досліджень, появу нових джерел інформації (секвенування ДНК, СЕМ, молекулярно-генетичні, математичні методи). Доповідачка пояснила відмінності між еволюційною систематикою та філогенетичною, особливу увагу приділила кладистиці (філогенетичній систематиці)  та кладограмам – математичним алгоритмам.

Марія Лазорко розповіла про домени та субдомени у сучасній систематиці. Учасники характеризували аморфеї, діафоретики, екскавати, заповнюючи таблицю «Порівняльна характеристика субдоменів».

На семінарі педагоги разом із спікерами обговорювали та аналізували, як ці теми викладені у підручниках з біології різних авторів. Учителі розповіли про труднощі, що виникають в учнів під час вивчення цієї теми. Учасники спільно шукали шляхи ефективного викладу матеріалу, пропонували теми наступних семінарів.