Відзначаємо Шевченківські дні

  11.03.2021

  Мова Тараса Шевченка стала

  наріжним каменем

  для формування єдиної літературної мови

  (Іван Огієнко)

  Львівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти долучився до вшанування 207-ї річниці з дня народження Тараса Шевченка. 10 березня кандидат філологічних наук, доцент кафедри гуманітарної освіти Оксана Дільна на запрошення Львівського обласного будинку вчителя провела відкриту онлайн-лекцію для вчителів-словесників Львівщини на тему: «Роль Тараса Шевченка у процесі формування української літературної мови».

  Насамперед доповідачка відзначила, що мова є явищем загальнонародним. Творцем і носієм будь-якої мови є народ, а окрема особа, зазвичай, безсила щось змінити, бо мова розвивається і змінюється за своїми законами. Але саме майстрам слова відводять особливу роль у формуванні й стандартизації літературної мови.

  Особлива місія Шевченка виявилась у творенні неперевершених зразків художньої літератури народною мовою, що й підтвердило потужний потенціал нашої мови, яку довгий час сприймали, як таку, що «надається для вжитку лише як мова сільська, родинна, фольклорна, поетична» (Ю. Шевельов).

  Шевченко – це передусім перший український письменник, який особливо з огляду на надзвичайні обставини свого життя, послуговуючись здебільшого народною мовою, створив літературу світового рівня (М. Мозер).

  Окрім цього, у лекції було розкрито такі  питання:

  1. Лексичні особливості поетичних творів Тараса Шевченка: використання діалектизмів, просторічних слів, жаргонізмів, полонізмів, архаїзмів, іншомовних слів тощо.
  2. Використання фольклорних мотивів і символіки у поезіях Шевченка.
  3. Розгалужена синонімія і авторські неологізми у творах поета.
  4. Мовні особливості епістолярної спадщини Шевченка.
  5. Ставлення поета до ролі рідної мови у житті людини і суспільства.

  Щиро дякуємо всім, хто долучився до цієї події!