Знайомимо з успішними практиками EdCamp Stryi!
2 травня 2025 року в межах магістральної (не)конференції EdCamp Stryi «Нова українська школа: педагогічні спільноти як рушії змін», що проходила у Стрийській гімназії імені Василя Стасюка, співорганізатором якої був Львівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, відбулася майстерка «Солодкий світ науки. Працюємо у STEM-кафе». Її поводила Дарія Біда, доцентка кафедри педагогіки Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидатка педагогічних наук, Заслужена учителька України.
У STEM-кафе зібралися бажаючі взяти участь у проєкті «Солодка отрута». Усі знають, що надмірне вживання великої кількості цукру може призвести до проблем зі здоров’ям. Що робити, якщо під час вітамінних перерв діти відмовляються від яблук, моркви і смакують солодощами, п’ють солодкі газовані напої? Як впоратися із солодкою спокусою дорослим? Допоможе наука! Тож об’єкт дослідження у STEAM-проєкті має прізвисько Солодка отрута або Біла Смерть. Розглядаємо справу про цукор!
Як ми працювали? Домовилися про правила обговорення. Обрали за кожним столом хранителів тем. Пройшли кілька тактів обговорень з пересадками учасників. Презентували підсумки обговорень. Столи у нашому кафе відповідають складовим STEAM:
S + TE + AM
На кожному столі було 3 завдання. Серед них: «Цукрова архітектура», «Цукор чи сіль?», «Карамелізація», «Що роблять з цукрового буряка», «Як виробляють цукор», «Корисні солодощі», «Обережно, кока-кола!», «Солодке меню, або де ховається цукор», «Найсолодші слова».
За підсумками роботи вислухали звинувачення, захист і вердикт.
РОЗГЛЯДАЄТЬСЯ СПРАВА ПРО ЦУКОР
Звинувачення
Цукор – це найсолодший спосіб зіпсувати собі здоров’я. Недарма у звинувачуваного прізвиська – Солодка Отрута, Біла Смерть. Шкода цукру для організму людини величезна. Цукор – наче наркотик. Він провокує надмірне вироблення дофаміну, і організм перестає виробляти його самостійно. Зловживання цукром може призвести до таких проблем з здоров’ям як:
- Надмірна маса тіла та ожиріння
- Захворювання серцево-судинної системи
- Цукровий діабет 2 типу
- Розлади ШКТ: біль у животі, здуття, хронічна діарея
- Карієс
Захист
Солодке покращує настрій! Збільшує викид серотоніну, який є складовим гормону щастя. Людина відчуває прилив сил, знижується стрес. Підростаючому організму потрібна енергія. Цукор містить фруктозу і глюкозу. Фруктоза має властивість переходити в жир. Глюкозу кров доставляє просто до клітин, насичуючи організм енергією. Дітям потрібно їсти солодкі страви, щоб підвищити розумову діяльність і запобігти втомі. Глюкоза в крові піднімає імунітет, організм легше долає сезонні захворювання, весняний авітаміноз.
Вердикт
Так, надлишок цукру шкодить нашому здоров’ю. Щоб зменшити ризики для здоров’я слід контролювати кількість вживання цукру – не більше 50 г на день. Корисніший цукор у фруктах і овочах. Разом з ним ми отримуємо клітковину, вітаміни та мінерали. А солодкі газовані напої або цукерки забезпечують організм лише цукром і зазвичай у занадто великій кількості. Пам’ятаймо про прихований цукор! Він надмірно присутній у солодких газованих напоях, в кондитерських виробах та закусках.