24 квітня 2025 року Простір педагогічних ідей у Новояворівському ЗЗСО І-ІІІ ст.№ 2 об’єднав учителів української мови та літератури, учителів християнської етики закладів освіти Новояворівської міської ради темою «Формування національної ідентичності учасників освітнього процесу: мова і духовність».
З вітальним словом до учасників заходу звернулася консультантка «Центру професійного розвитку педагогічних працівників» Новояворівської міської ради Наталія Басараб. Вона наголосила на актуальності теми формування національної ідентичності учасників освітнього процесу, поділилася методичними ідеями, а також окреслила складові національної ідентичності.
Оксана Дільна, кандидатка філологічних наук, доцентка кафедри гуманітарної освіти Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, виступила з доповіддю «Формування національної ідентичності учасників освітнього процесу: новий правопис і сучасні тенденції». Доповідачка детально проаналізувала особливості написання термінів і понять, які, для прикладу, стосуються релігійної лексики, з погляду нової правописної норми. Звернула увагу на слова, що змінили своє написання, на варіантні доповнення та нові правила, що з’явилися в правописі, навела при тому приклади віршів на духовну тематику українських письменників. Підсумовуючи, доповідачка наголосила на ролі кожного педагога у формуванні мовленнєвої культури учнів та шанобливого ставлення до рідної мови.
Галина Сохань, кандидатка філологічних наук, завідувачка кафедри суспільствознавчої освіти Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, провела з педагогами інтерактив «Мова як духовна складова національної ідентичності: практикум для вчителів». Лейтмотивом навчальних активностей були слова українського письменника Івана Франка «Якби ти знав, як много важить слово, Одно сердечне, теплеє слівце!». Учасники заходу працювали в групах, виконували різні завдання, наприклад, пробували створювати неологізми на великодню, національно-патріотичну тематику, шукали відповідності між словами і їх значеннями, а також обговорили, яким чином такі форми роботи можуть використати у роботі з учнями.
Ірина Кушнір, директорка Добростанської гімназії, поділилася власними розміркуваннями про таку етичну цінність як справедливість, її важливість у формуванні національної ідентичності. Вона згадала вчення античних, християнських філософів, провела паралелі із сучасністю, а також наголосила на тому, наскільки справедливість взаємопов’язана з милосердям, і чому це важливо, коли ідеться про формування національної ідентичності. Виступ був мотиваційним, з цікавими прикладами, дискусіями, методичними ідеями.
У підсумку педагоги обговорили тематику наступних заходів і висловили сподівання на нові зустрічі.