Правописні зустрічі

У рамках реалізації Комплексної програми посилення державотворчої та консолідаційної ролі української мови у Львівській області на 2023 рік 10 травня 2023 року відбулася друга онлайн-лекція з циклу «Правописні зустрічі» для вчителів Львівщини.

На запрошення Львівського обласного будинку вчителя кандидатка філологічних наук, старша викладачка кафедри гуманітарної освіти Оксана Дільна прочитала лекцію на тему «Нові й оновлені норми сучасної української літературної мови: англізми».

Якщо описувати сучасний світ одним-єдиним словом, то слово це – «глобалізація». Міжнародні проєкти, впровадження новітніх технологій, міцні бізнесові зв’язки, а тепер і військові вишколи за світовими стандартами – все це спонукає українців використовувати англійські терміни.

Нині перед українським мовознавством постала низка проблем, пов’язаних з функціонуванням нових слів. По-перше, виникла потреба збільшити реєстр орфографічного словника української мови за рахунок лексичних запозичень, давши їм відповідне орфографічне оформлення. По-друге, слід встановити чіткі критерії зарахування запозичень до складу української мови. Слід перевірити, чи є відповідник в українській мові – у спадщині класиків української літератури, у живому народному мовленні, у словниках Б. Грінченка, А. Кримського та інших, які витримали випробування часом, у фразеологічних словниках, у творах сучасних авторів. По-третє, є потреба фіксувати контексти, у яких вживаються англізми (зокрема розмовні ситуації), визначити засади етимологічної ідентифікації (з якої чи з якої через яку мову запозичено), врахування культурного та країнознавчого компонента.

Під час лекції слухачі ознайомилися із основними правилами написання новозапозичених слів – англізмів, приміром таких: блог, бодибілдинг, бодіарт, вебсайт, гугл, твіттер. Звернули увагу на особливості словозміни англізмів. Обговорили питання доречності використання деяких англізмів у мовленні педагогів. На завершення слухачі ознайомилися зі «Словником новітніх англізмів», у якому показано, як потрібно (відповідно до вимог Правопису-2019) відтворювати англійські слова в українських текста. Цей словник – важливий документ нашої епохи. Котрісь слова залишаться надовго, інші ж зникнуть з ужитку, розвинуть інші значення, з’являться нові… Років за 20-50-100 наші наступники зможуть оцінити, як змінилася українська мова з погляду використання в ній тих чи тих англійських запозичень.

Опубліковано
В категорії Новини
Партнери