19 лютого 2025 року відбувся навчальний семінар «Соціально-
психологічні підстави пропаганди» для працівників Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. На семінарі Ігор Танчин, заступник директора науково-педагогічної роботи КЗ ЛОР ЛОІППО, доцент кафедри суспільствознавчої освіти, кандидат історичних наук, навчав як
нейтралізазувати пропаганду.
Під час семінару обговорили важелі впливу на суспільну думку, соціально-психологічні підстави маніпуляції соціальною думкою, їх позитивні та негативні аспекти, засновані на соціально-психологічних дослідженнях, а також визначили правила захисту від пропаганди.
Активну участь в обговоренні взяли Ірина Васильків, старша викладачка кафедри суспільствознавчої освіти, та Олена Стадник, завідувачка кабінету «Навчально-методичний центр психологічної служби», які поділилися прикладами маніпулювання у стосунках з учнями та колегами.
Ігор Танчин визначив 7 простих правил для нейтралізації пропаганди:
- Першим правилом захисту від пропаганди є відмова від думки, що жертвою пропаганди може стати хто завгодно тільки не ви. Пам’ятайте, що всі без винятку люди є вразливими для пропаганди і поводьтеся відповідно
- Досліджуйте мотивацію та надійність джерела інформації.
- Раціонально (не емоційно) продумуйте будь-яку пропозицію чи проблему.
- Розберіться з усім діапазоном можливих варіантів. Вибір одного з двох, ситуація «або – або» є найпоширенішою маніпулятивною технологією.
- Оцінюйте не за тим, що кажуть, а за тим, що вони насправді роблять.
- Уникайте ситуації, в якій ви залежите від єдиного джерела інформації.
- Думайте про новини як про новини і постарайтеся відокремити їх у власній свідомості від розваги.
Пам’ятайте, що будь-яка маніпуляція є взаємодією. Жертвою маніпуляції людина може стати лише в тому випадку, якщо вона виступає її співучасником.