У рамках тижня рідної мови пізнаємо «Світ величі та свободи рідного слова» разом з Львівським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти

У рамках тижня рідної мови в Львівському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти, який проходить під гаслом «Яке прекрасне рідне слово! Воно – не світ, а всі світи» (Володимир Сосюра), започатковано рубрику «Світ величі та свободи рідного слова».

Марія Сціра, методистка кабінету інформаційно-комунікаційної діяльності Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, докторка філософії, підготувала підбірку матеріалів. Вона зазначила, що ця рубрика присвячена захоплюючим фактам про українську мову, її багатогранну та неперевершену красу. Також додала, що ми розглянемо цікаві та маловідомі аспекти розвитку української мови, її мовленнєвих особливостей, дізнаємося більше про мовні традиції та інновації, які роблять українську мову унікальною і значущою для світової культури.

Запрошуємо поринути у світ, де кожне слово відображає велич і свободу українського народу.

Абетка див: факти про літери

  • Сучасна українська абетка на основі кирилиці складається з 33 букв, а вони утворюють 38 звуків. 10 букв позначають голосні звуки і 22 літери — приголосні. Буква «ь» не позначає жодного звука.
  • У 1933 році з ідеологічних міркувань тогочасна російська влада вилучила букву «ґ» з українського алфавіту, бо використання літери «ґ» наближає українців до західного стилю мови й віддаляє їх від російської. Відомі письменники Максим Рильський і Павло Тичина безуспішно намагалися повернути «ґ» в абетку. Утім, вдалося це зробити лише у
    1990 році. Сьогодні ж кожен українець регулярно використовує “ґ” у щоденному вжитку.
  • Найуживанішою буквою в мові вважається «п». Саме з неї починається найбільша кількість слів, а найменш вживаною буквою з українського алфавіту в словах є “ф”. Її наявність вказує на те, що слово є запозиченим, адже раніше, її вимовляли як сполучення букв “хв”. Наприклад, хвіртка, Хведір тощо.
  • Літера «ї» є тринадцятою в українській абетці. У «ї» є унікальне поєднання звуків (й+і), таке звучання було властиве розмовній мові на території Русі. Правильно вживати цю літеру чітко промовляючи без наближення до «і». Літери «ї» немає в жодній іншій мові. Ольга Дубчак у книзі «Чути українською» зазначила, що для нашої держави вона особлива, адже без неї не буде слів «Україна» та «українська».
Опубліковано
В категорії Новини
Партнери