29 січня 2024 року відбувся науковий захід за участі Тараса Перетятка, науковця, полярника, учасника 28-ої Української антарктичної експедиції.
Організатор і модератор заходу – Марія Лазорко, старша викладачка кафедри природничо-математичної освіти КЗ ЛОР «Львівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти», яка привітала учасників заходу та ознайомила з планом зустрічі, під час якої обговорили роботу 28-ї Української антарктичної експедиції, мету і напрями досліджень, про життя і побут полярників в Антарктиці та зміни клімату.
Мета заходу: популяризація природничих наук та досліджень за участю українських науковців.
Серед учасників 28-ї Української антарктичної експедиції, які наразі працюють на станції «Академік Вернадський», є двоє львів’ян – біологи Тарас Перетятко (Львівський національний університет ім. Івана Франка) та Сергій Глотов (Державний природознавчий музей НАН України).
Т. Перетятко зазначив, що на станції проводяться три напрямки досліджень: геофізичний, метеорологічний та біологічний. На станції є ціла низка найдовших в Антарктиці даних метеоспостережень, вивчення змін клімату, космічної погоди, магнітного поля Землі, озонової діри. Науковець розповів про історію станції та окремі види досліджень: озонометричні, океанографічні, гляціологічні.
Та частина біологічної програми, якою займається Перетятко Т., пов’язана з мікроорганізмами та водоростями. Він наголосив на значенні мікроорганізмів та чому вони зручні для досліджень зміни клімату. Глобальне потепління впливає на всі живі організми, в тому числі і на прокаріоти (мова йде про бактерії). Зокрема, це можна прослідкувати за збільшенням чисельності бактерій, різноманітності мікроорганізмів. Це стосується як водного, так і наземного середовища. Біологи відбирають велику кількість зразків, які потім аналізують в різних інституціях України і за кордоном. Якщо підсумувати їхні дослідження, то виявляють види серед і мікроорганізмів і серед водоростей, яких 10-15 тому років ще не було зафіксовано в цьому регіоні Антарктиди. Науковець-полярник розповів про основні види рослин, тварин острова Галіндез, де розташована станція. Він зазначив, що науковці на станції дотримуються принципу відкритості науки: дослідження одних науковців є доступними для фахівців по всьому світу.
На станції є магнітна обсерваторія, декілька наукових комплексів, які дозволяють команді вести дослідження електромагнітного оточення Землі.
Питання, які цікавили учителів-біологів:
- Як формувалась 28-ма українська антарктична експедиція?
- Які дослідження зараз проводяться на станції і чому вони важливі?
- Як стати полярником?
- Чи відвідуєте станції інших країн?
- З ким ви співпрацюєте, яким чином, в яких міжнародних проєктах берете участь?
Педагоги обговорили як використати дану інформацію на уроках біології.
Зустріч пройшла пізнавально, науково та доступно.
Особливо вдячні ЗСУ за можливість працювати та спілкуватись!