21 травня 2025 року міський простір інноваційної освіти Lviv Open Lab перетворився на справжню наукову лабораторію для вчителів біології Нової української школи Львівщини. Тут відбулося навчання педагогів-тренерів – подія, сповнена натхнення, інновацій, практики та захоплення, яку організувала Марія Лазорко, старша викладачка кафедри природничо-математичної освіти Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Зустріч об’єднала вчителів, які прагнуть перетворити уроки на майданчик відкриттів і досліджень. У фокусі – використання STEAM-інструментів у біологічній освіті. Це був день, де наука справді оживала!
Провідна ідея: Як залучити учнівство до активного навчання? Як зробити біологічний STEAM-урок незабутнім і дійсно цікавим?
Марія Лазорко відкрила захід, познайомила учасників із мотиваційними практиками та методиками, що надихають:
– криголами та асоціативні ряди,
– біологічні листівки для натхнення,
– акценти на діяльнісному підході, розвитку навичок 4К, критичного мислення й творчості.
STEAM, як вона зазначила, не просто навчає – він відкриває вікно у світ сучасної науки.
Ключові аспекти заходу:
•Діяльнісний підхід у НУШ: ідеї, практика, досвід.
•Сучасні та перспективні напрямки STEAM-освіти.
•Ключові тенденції у STEAM-освіті в Україні та світі.
• Використання STEAM-інструментів на уроках біології.
Lviv Open Lab – місце, де народжується наука. Микола Лехновський, керівник Молодіжної STEAM лабораторії, провів екскурсію лабораторіями Lviv Open Lab:
– показав 3D-принтери в дії;
– надрукував для всіх відвідувачів капібар-підставки для телефонів як приклад практичного застосування технологій;
– ознайомив педагогів із перспективами STEAM-напрямків у світі.
Олена Стасик, доцентка кафедри біохімії Львівського національного університету імені Івана Франка, викладачка програм біології та біотехнології у Lviv Open Lab, розповіла про інтеграцію біології з хімією, фізикою та інженерією у шкільній освіті, про можливість виконання учнями/ученицями лабораторних робіт у цьому освітньому просторі, інтегрованих проєктних робіт. Вона запропонувала ідеї до STEM-тижнів, STEM-днів та провела лабораторні роботи з біології у STEAM-форматі. Педагоги побували у ролі учнів, із захопленням виконували дослідження та з ентузіазмом поринули у світ науки за напрямами:
- Досвід міжшкільної лабораторії у біологічних дослідженнях для 7–10 класів.
- Інтеграція біології з іншими дисциплінами: фізикою, хімією, інженерією.
🔍 Що робили?
- тестували зразки на білок;
- визначали нітрати у яблуках, бананах;
- здійснили хроматографічний розподіл пігментів із екстракту шпинату;
- через окуляри віртуальної діяльності заглянули у лабораторію детектива, молекулярну кухню.
Педагогічний досвід у дії: STEM-ідеї з Яворова презентувала Лариса Мурин, учителька біології з Яворівського ЗЗСО №2, представила свої авторські STEM-ідеї:
– як викладати будову органів людини через проєкти;
– як створити STEM-день у рідній школі;
– як захопити учнів дослідженнями.
Марії Лазорко, підсумувала, що “Експериментальне навчання — це шлях до справжнього розуміння. Воно не просто навчає — воно захоплює, запам’ятовується, надихає. Lviv Open Lab – це справжній осередок сучасної освіти, де учнівство може навчатися, досліджувати, експериментувати та втілювати свої науково-творчі ідеї. Допитливість – перший крок до великої науки. Великий шлях у науку починається з простого — із щирої дитячої зацікавленості. STEAM — це простір, де учень стає дослідником, а урок — пригодою!”
Подібні зустрічі — це не лише враження. Це калейдоскоп інноваційних ідей, яскравих вражень, практичного досвіду, професійного оновлення. Захід став джерелом практичного досвіду, нових інноваційних ідей та незабутніх емоцій для вчителів біології. Він яскраво продемонстрував, наскільки важливо інтегрувати STEM-діяльність у викладання біології, роблячи уроки ефективними, практикоорієнтованими та захопливими для учнів.
Наука – магія, яка вражає, надихає, дивує. Біологія – про життя і для життя. Щиро дякуємо адміністрації Lviv Open Lab за магію науки, за теплий прийом і сприяння в організації заходу. Чекаємо на нові зустрічі та цікаві освітні подорожі у дивовижний світ науки й технологій!